AP Energy Dystrybucja ELGI i Rotair w Polsce​

Wybór Odpowiedniego Kompresora do Pracy z Torkretnicą i Do Piaskowania

Torkretnice i piaskowanie to procesy, które wymagają przede wszystkim wydajnych i niezawodnych kompresorów powietrza. Kompresory są kluczowym elementem tych zadań.  Umożliwiają dostarczenie odpowiedniego ciśnienia i przepływu powietrza, niezbędnego do skutecznego użycia torkretnicy i piaskarki. W niniejszym opracowaniu omawiamy ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego kompresora do pracy z torkretnicą i do piaskowania.

  1. Wydajność i Ciśnienie:

Jednym z kluczowych parametrów do rozważenia jest wydajność kompresora wyrażona w litrach na minutę (l/min) lub stopy sześcienne na minutę (CFM) oraz ciśnienie w barach lub psi (funty na cal kwadratowy).Natomiast dla torkretnicy i piaskarki, kompresory dobierane są według wymagania producenta. Producent dokładnie określa ciśnienie robocze powietrza, zazwyczaj zaleca się kompresor o większej wydajności i nieco wyższym ciśnieniu.  Przede wszystkim po to, aby zapewnić skuteczne działanie narzędzi.  W dobrych kompresorach regulowana jest automatycznie, więc niewielki zapas jest wskazany, aby nie pracować przez cały czas na najwyższych obrotach. Oraz by mieć pewien zapas na podłączenie np. dodatkowego narzędzia jednocześnie lub większego w razie potrzeby. Ponieważ urządzenia z czasem tracą również  swoja szczelność i ich zapotrzebowanie na powietrze rośnie.

  1. Rodzaj Kompresora:

Do prac budowlanych i przemysłowych najlepszym rozwiązaniem są kompresory śrubowe.  Są przede wszystkim bardziej wydajne i cichsze w działaniu niż kompresory tłokowe. Czasem mogą być one droższe w zakupie, natomiast są znacznie tańsze w eksploatacji i bardziej żywotne. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od wielkości zadań, jakie mają być wykonywane przy użyciu torkretnicy i piaskarki. Oraz budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup kompresora.

  1. Mobilność i Przenośność:

Zwykle praca z torkretnicą i piaskarką wymaga częstego przemieszczania się.  Warto więc rozważyć zakup kompresora o kompaktowej konstrukcji na zawieszeniu mobilnym do łatwego przemieszczania. Przy większych modelach należy zwrócić uwagę na system zawieszenia i hamowania. Muszą być zgodne z homologacją. Natomiast jeśli kompresor będzie używany w stałym miejscu pracy, nie jest to aż tak istotny czynnik.

  1. Wydajność Energii:

Warto zwrócić uwagę na sprawność energetyczną kompresora. Kompresory o niższym zużyciu energii są bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Wybierając kompresor, który jest bardziej energooszczędny, możemy obniżyć koszty eksploatacji i zminimalizować wpływ na środowisko. Przyczynia się to bezpośrednio do większych zysków użytkownika z eksploatacji kompresora, a także cichej i bezpiecznej pracy operatora. 

  1. Chłodnica sprężonego powietrza

Jest to osobne zagadnienie, na które postaramy się odpowiedzieć w kolejnym artykule.

Podsumowanie:

Wybór odpowiedniego kompresora do pracy z torkretnicą i do piaskowania jest kluczowy dla uzyskania wysokiej wydajności i skuteczności tych zadań. Zwróć  uwagę na parametry wydajności, ciśnienia, rodzaju kompresora, mobilności oraz wydajności energetycznej. Staranne rozważenie tych czynników pozwoli dokonać najlepszego wyboru kompresora, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb.  Zapewni również optymalne rezultaty podczas pracy z torkretnicą i piaskarką.

AMIN POWER ENERGY

Szybkie linki